Fantech Dual Grille Bath Fan PB270L10-2, 120V, 1 PH, 270 CFM, 10W LED Light, 4" & 6" Duct
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
18
quantity
Product details
Category
Fantech PB270L10-2 120V 1 PH, 270 CFM, 10W LED Light, 4" and 6" Conduit Premium 270 CFM bathroom fan, two ceiling vents with LED lights, two grille housings with dampers, two instant on 14W LED bulbs and Y adapter (4x4x6) uses 10" and 6" ducting. UL listed for damp locations. CULUS ventilation with illumination. The key to proper ventilation in bathrooms is localized ventilation at the source. Superior quality bathroom fans can effectively ventilate multiple areas of the tub or two different bathrooms. Small 7" ceiling grids (with or without lights) can be easily placed over showers, hot tubs, steam showers, toilet or vanity. The fan motor is installed away from the life zone for very quiet operation. PB fans are designed for or continuous operation to meet ASHRAE 62.2 standard. Features: Powerful, efficient 270 CFM fan with LED lights. Remote mount fan ensures quiet operation. One fan, two grid positions. Product Features: AMPS: 0.82 Brand: Fantech Certifications: UL Height CFM: 305 Colour Finish: Silver/Black Construction: Aluminum DESCRIPTION: Double grid bathroom fan. Driver Type: Direct Drive Double Size: 4 or 6 For use on: VT20A/VT20M Inlet height: 7-1/4 HERTZ (HZ):60 Length: 18 cm. LIMITED WARRANTY YEARS: 7 Model: 44945 Engine type: EBM. Mold Type: Wall/Ceiling 1 x case. RPM Height: 2,703 Speed Control: Yes Speeds: Variable. Voltage: 120 WATTS:70, Weight: 19 kg. Width: 28 cm